Zi de creaţie plastică româno-bulgară, în cadrul Primăverii Culturale Giurgiuvene

Primăvara Culturală Giurgiuveană va aduce în acest weekend o nouă acţiune culturală, de această dată în colaborare cu bulgarii. Zi de creaţie – artă plastică româno-bulgară este titlul acţiunii de sâmbătă, ora 10,00, ce va consta într-un schimb de experienţă în domeniul picturii între copiii cercurilor de pictură din Giurgiu și orașul bulgar Nikolovo.
Cei 14 copii din Nikolovo, însoţiţi de primarul Maria Genova, directorul Euroregiunii “Danubius”, Lili Ganceva, un profesor de pictură şi secretarul Casei de Cultură din Nikolovo, se vor alătura celor aproximativ 30 de copii din Giurgiu îndrumaţi de prof. Petra Şerbănescu, în încercarea de a transpune pe pânză unul din principalele simboluri ale oraşului Giurgiu – Turnul Ceasornicului. Aceasta va fi şi locaţia unde micuţii artişti se vor aduna, iar în cazul în care vremea va fi nefavorabilă, la Galeriile de Artă „Silvia Grosu Jelescu”.
La final acţiunii, toţi participanţii vor primi diplome de onoare.

Ultima modificare: 09.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul „ZIUA EUROPEI, ZIUA PROCLAMĂRII INDEPENDENŢEI, ZIUA VICTORIEI ”